Jak wziąć leasing na samochód

leasing na samochód

Leasing operacyjny

Zacznijmy od tego najbardziej popularnego sposobu na pozyskiwanie środków trwałych, czyli właśnie leasingu operacyjnego. Decydują się na niego najczęściej mali przedsiębiorcy, czyli tacy, którzy prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze lub zatrudniają do pięciu pracowników. Przeprowadzone badania wśród klientów leasingowych jasno sugerują, że do największych zalet leasingu operacyjnego zaliczają oni fakt, że nie muszą wpłacać jednorazowej dużej kwoty pieniężnej. Wiele osób obawia się, że tak duża wpłata mogłaby zachwiać finansami firmowymi. Dlatego też chętniej wybierają właśnie na samochody leasing operacyjny, niż finansowy, w którym za dużą opłatę można uznać konieczność zapłaty całej wartości podatku VAT od razu po podpisaniu umowy leasingowej. Na pewno korzystne dla małych firm jest również to, co wlicza się w koszty uzyskania przychodu, czyli to, co obniża podatek dochodowy. Mowa tu o wpłacie wstępnej (zwykle klienci wpłacają ok. 15 procent wartości początkowej) oraz o całości rat leasingowych. Leasing operacyjny ma również korzystnie rozłożony VAT płacony wraz z każdą ratą leasingu.

Leasing finansowy

Przejdźmy teraz do tego zdecydowanie mniej popularnego rozwiązania. Co prawda, od kilku lat da się zauważyć coraz większą ilość chętnych klientów właśnie na leasing finansowy. Mimo tego, nadal dopiero co czwarta osoba decyduje się na podpisanie właśnie takiej umowy leasingowej. Przeprowadzone badania pokazują, jakie według klientów, są największe zalety tego właśnie rozwiązania. Po pierwsze, uważają oni, że to, iż to właśnie klient jest właścicielem środka trwałego w trakcie trwania umowy ( w leasingu operacyjnym jest nim firma leasingowa) jest olbrzymią zaletą. Większość klientów cieszy się także z tego, że może samodzielnie dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Trzeba pamiętać o tym, że wybierając leasing finansowy klient będzie musiał zamortyzować całość środka trwałego i po skończonej umowie nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów, aby dalej użytkować dany przedmiot. W leasingu operacyjnym raty muszą być równe minimum czterdziestu procentom wartości środka trwałego, jednak wtedy wykup będzie olbrzymim kosztem. Warto zauważyć, że osoby, które wybierają leasing operacyjny także decydują się na jak największą spłatę środka trwałego w trakcie umowy i jego późniejszy wykup.

Leasing maszyn

Jakie maszyny są najczęściej leasingowane przez polskie firmy? Odpowiedź, jest tylko jedna – najróżniejsze. Bardzo często firmy decydują się na leasing maszyn i urządzeń biurowych. Leasingowane są bardzo często maszyny i urządzenia specjalistyczne z najróżniejszych gałęzi polskiej gospodarki. Bardzo często po tę formę finansowania sięgają firmy budowlane, dla których jest to naprawdę dobrym rozwiązaniem. Leasing maszyn pozwala im pozyskać na stałe maszyny, które większość firm wynajmuje, gdy wygra przetarg na dane zlecenie. W takim przypadku firma może od razu zaznaczyć przy przetargu, że dysponuje wszelkimi niezbędnymi maszynami, a na dodatek są one nowe, co z pewnością przekona wielu zleceniodawców. To jednak nie wszystko, kolejnymi specjalistami, którzy bardzo często decydują się na leasing maszyn są stomatolodzy. To rozwiązanie pozwala im pozyskać sprzęt stomatologiczny, dzięki któremu będą mogli oferować najwyższy standard obsługi wykorzystując sprzęt najwyższej jakości. Oczywiście to tylko dwa przykłady na to, jak można wykorzystać leasing maszyn. Prawdę mówiąc to takie rozwiązanie znajdzie zastosowanie w każdej firmie.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Finansowanie